Dikkat !! Yumurtanın kodu 3 ile başlıyorsa sakın almayın

İşte sebebi ->>


Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın - Yumurta satıÅında yeni dönem baÅladı.

Yumurta satışında yeni dönem başladı.

 Yumurtaların üzerinde olması mecburi olan kodlar 1 Nisan itibariyle tüm yumurtalara eklenecek.

Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın -  Yumurtaların üzerinde olması mecburi olan kodlar 1 Nisan itibariyle tüm yumurtalara eklenecek.

Yumurta alırken üzerindeki kodun ilk hanesine özellikle dikkat edin. 

Size yumurtanızın kalitesi hakkında bilgi verecek.

Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın - Yumurta alırken üzerindeki kodun ilk hanesine özellikle dikkat edin. 

Beslenme listemizde önemli yer tutan yumurtanın üzerinde son aylarda sıkça gördüğümüz kodlar kimilerimiz için merak uyandırıyor.

Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın - Uzmanlar yumurta alırken üzerindeki kod ve rakamlara dikkat etmenizi önererek, bu Åekilde kaliteli, iyi yumurtayı seçebileceÄinizi belirtiyor. 

Uzmanlar yumurta alırken üzerindeki kod ve rakamlara dikkat etmenizi önererek, bu şekilde kaliteli, iyi yumurtayı seçebileceğinizi belirtiyor. 

Peki yumurta üzerindeki bu kodlar ne anlama geliyor. Üzerinde, “Yetiştirme metodu kodu” olan bu kod bulunmayan yumurtalar satılmayacak.

Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın - Åimdi ise bunların önüne 4 farklı yumurta üretim metodu kodu geldi.

Bakanlığın tebliğine göre eski yumurtalar üzerindeki kodlamada TR diye başlayan ardından ilin plaka kodu ve ondan sonra kümes işletme numarası vardı.

Yeni tebliğe göre, yumurtalar üzerindeki kod, 0,1, 2 ve 3 numarası ile başlayacak. 

Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın - Bu rakamların hepsinin ayrı bir anlamı olacak.  

0 numaralı kod:

Yumurta üzerindeki kod 0 ile başlıyorsa bu organik şekilde üretildiğini gösterir. Tavuğa verilen yem organiktir ve tavuğa hiçbir şekilde hormon uygulanmamıştır. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı ve de en pahalısıdır.

Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın - 1 numaralı kod: Gezen tavuk yumurtası kodudur. TavuÄun rahatça gezebileceÄi alanı mevcuttur. Bu yöntemde GDOâsuz yem ve hormon kısıtlaması yoktur ancak tavukların rahatça gezebileceÄi bir alan bulundurulması zorunludur.

1 numaralı kod:

Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebileceği alanı mevcuttur. Bu yöntemde GDO’suz yem ve hormon kısıtlaması yoktur ancak tavukların rahatça gezebileceği bir alan bulundurulması zorunludur.

Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın - 2 numaralı kod: Kümes içinde dolaÅan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düÅünmeyin. Belirli bir kümes alanı içerisinde ama kafessiz Åekilde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda sahip olanların GDOâsuz yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

2 numaralı kod:

Kümes içinde dolaşan tavuktur. Bu tavuklar için dar bir kümes alanı düşünmeyin. Belirli bir kümes alanı içerisinde ama kafessiz şekilde rahat hareket edebilirler. Yine bu koda sahip olanların GDO’suz yem ve hormon konusunda bir kısıtlamaları yoktur.

Yumurtanın kodu 3 ile baÅlıyorsa almayın - 18 - 3 numaralı kod: Kafeste büyüyen ve dolaÅmayan tavuÄun yumurtasıdır. En saÄlıksız ve ucuz olan yumurtadır.

3 numaralı kod:

Kafeste büyüyen ve dolaşmayan tavuğun yumurtasıdır. En sağlıksız ve ucuz olan yumurtadır.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikkat !! Yumurtanın kodu 3 ile başlıyorsa sakın almayın

Choose A Format
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals